Rural schools dominate athletics

Leulumoega Fou College, one of the rural schools on the march to dominance in athletics.

Leulumoega Fou College, one of the rural schools on the march to dominance in athletics.

APIA: WEDNESDAY 21 AUGUST 2013: A new era in inter-school athletics has dawned.

Rural colleges dominated this year’s athletics as the official results below just released show.

.

.

.

.

.

.

.

JUNIOR GIRLS

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

400mH

Aggie Lua

LFC

1:19:47

1

Alaaioaiga

NC

1:22:03

2

Susana Taua

LFC

1:22:81

3

Avei Fereti

PGC

1:24:18

4

200m

Fualole

A1SS

29:27

1

Charlster Ameto

CCP

29:34

2

Taeao Faimasasa

CCP

29:44

3

Fofoga Fuivaa

MFC

30:10

4

1500m

Sunikateriana Siaosi

NC

5:48:82

1

Lusia Valu

CCP

5:55:63

2

Aggie Lua

LFC

6:04:28

3

Siitia

PAC

6:10:45

4

100m

Janice Samoa

AC

13:63

1

Carista Amosa

CCP

13:70

2

Fualole

A1SS

14:20

3

Elizabeth Timoteo

SC

14:43

4

400m

Maima Sioka

LFC

1:08:05

1

Faye Sinei

LC

1:10:59

2

Atalani

LFSS

1:13:56

3

Lealofisa

FAC

1:14:23

4

100mH

June Solia

SMC

18:80

1

Heta Uta

CCP

18:90

2

Fiagatasi

LLC

19:50

3

Susi Toomata

AC

19:91

4

800m

Sunikaterina Siaosi

NC

2:48:20

1

Maima Sioka

LFC

2:49:18

2

Lagatasia

FAC

2:54:53

3

Lesina Aliu

SMC

2:57:26

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

4x100m Relay

Church College Pesega

CCP

55:24

1

Samoa College

SC

57:10

2

Church College Vaiola

CCV

57:72

3

Leulumoega Fou College

LFC

57:83

4

Aana 1 Secondary School

A1SS

5

Maluafou College

MFC

6

4x400m Relay

Aana 2College

AN2C

4:49:03

1

Leulumoega Fou College

LFC

4:50:60

2

Nuuausala College

NC

5:06:28

3

Lefaga & Faleseela Secondary School

LFSS

5:07:79

4

Church College Vaiola

CCV

5

Vaimauga College

VC

6

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

(meters)

PLC

Discus

Angel

CCV

27.75 (NR)

1

Cecilia

SMC

26.51

2

Fuatino

MFC

22.41

3

Filifaiesea

A1SS

20.55

4

Javelin

Sally Ioane

MFC

25.70

1

Tirani

CCV

25.50

2

Liligo Sua

NC

24.30

3

Algolithim Fa’asii

SMC

22.40

4

Shotput

Mariah

CCV

9.03 (NR)

1

Fuapepe

CCV

8.71

2

Afolau Toleafoa

NC

8.42

3

Cecilia

SMC

8.31

4

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

(meters)

PLC

Long Jump

Mareta Iosefa

NC

4.20

1

Dianne

AN2C

4.12

2

Sanitoa

CCV

4.02

3

Shalom Fiso

SC

3.98

4

Triple Jump

Ruta Saitofiga

LFC

9.20 (NR)

1

Ulata Notise

NC

8.92

2

Mele

SFSS

8.83

3

Kitaila

CCV

8.67

4

High Jump

Tiresa Fuatimu

CCP

1.34

1

Vaitele

CCV

1.32

2

Tirani

CCV

1.30

3

Rita Lui

MFC

1.28

4

 

INTERMEDIATE GIRLS

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

400mH

Iunaite Falelua

LFC

1:17:13

1

Selafina

AN2C

1:18:62

2

Fusi Anoata

NC

1:19:00

3

Mercy Iafeta

LFC

1:20:32

4

200m

Matauaina Mulipola

MFC

27:57

1

Fetaiai Nikolao

LC

28:03

2

Melanie

TC

28:18

3

Maureen Vaega

LFC

30:02

4

1500m

Iemaima Lole

LFC

5:58:22

1

Faatupu Liki

VC

6:06:31

2

Tihani Tamasese

CCP

6:18:88

3

Naomi Malo

LFC

6:22:16

4

100m

Matauaina Mulipola

MFC

13:63

1

Melanie

TC

13:90

2

Fetaiai Nikolao

LC

13:92

3

Laree Tea

CCP

13:93

4

400m

Iemaima Lole

LFC

1:05:72

1

Roketi Lapalapa

CC

1:10:25

2

Matauaina Mulipola

MFC

1:13:68

3

Maureen Vaega

LFC

1:14:14

4

100mH

Mercy Iafeta

LFC

17:25

1

Tina Savealii

NC

17:28

2

Iunaite Falelua

LFC

17:79

3

Oneata Iulio

CC

18:10

4

800m

Iemaima Lole

LFC

2:44:26

1

Roketi Lapalapa

CC

2:49:41

2

Fusi Anoata

NC

2:53:50

3

Rosalia Laulua

SMC

2:53:76

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

4x100m Relay

Leifiifi College

LC

54:58

1

Leulumoega Fou College

LFC

54:68

2

Church College Pesega

CCP

56:09

3

Church College Vaiola

CCV

57:60

4

Aana 2 College

AN2C

5

Tuasivi College

TC

6

4x400m Relay

Leulumoega Fou College

LFC

4:41:56

Leifiifi College

LC

4:46:06

Nuuausala College

NC

4:56:13

Samoa College

SC

5:11:06

Lefaga & Faleseela Secondary Sch

LFSS

Aana 2 College

AN2C

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

(meters)

PLC

Discus

Rokai Nakalevu

RLS

27.98 (NR)

1

Etevise

CCV

27.54

2

Mamapo Paleono

LFC

25.50

3

Palolo Apulu

FCC

25.15

4

Javelin

Sene Funaiga

LFSS

31.80

1

Amusia

CCV

29.80

2

Nerissa Aemalo

PGC

25.70

3

Mamapo Paleono

LFC

25.00

4

Shotput

Mamapo Paleono

LFC

9.17

1

Rokai Nakalevu

RLS

9.10

2

Teuila

AC

8.72

3

Tina

MFC

8.71

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

Long Jump

Enchileen Roger

LC

4.50 (NR)

1

Melanie

TC

4.27

2=

Amusia

CCV

4.27

2=

Jessica Ah Chong

SMC

4.20

4

Triple Jump

Oneata Iulio

CC

9.41 (NR)

1

Loira

CCV

9.35

2

Jessica Ah Chong

SMC

9.25

3

Amusia

CCV

9.15

4

High Jump

Loira

CCV

1.41 (NR)

1

Rebecca Thomsen

SMC

1.41

2

Cecilia

PLC

1.37

3

Crystal

RLS

1.35

4

 

SENIOR GIRLS

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

400mH

Silia Manaia

NC

1:13:44

1

Selesitina Loi

NC

1:15:94

2

Perelini Tupou

LFC

1:20:40

3

Telesia

FAC

1:26:82

4

200m

Masele Asiata

NC

29:52

1

Aisima Sola

CCP

29:54

2

Nazarene Lameko

SC

31:32

3

Sisivaoita

FAC

31:50

4

1500m

Kyra Faasau

LFC

6:05:00

1

Angie

CCV

6:15:17

2

Paese

NC

6:30:33

3

Faataua Sikoti

LC

6:38:29

4

100m

Masele Asiata

NC

13:44

1

Tomomi Fetutasi

LFC

13:81

2

Taufao Hunt

ANC

14:22

3

Sisivaoita

PAC

14:30

4

400m

Kyra Faasau

LFC

1:04:68

1

Masele Asiata

NC

1:05:65

2

Sharanee Sofai

LC

1:08:56

3

Vaega

A1SS

1:13:44

4

100mH

Easter Ioane

LFC

18:25

1

Faanenefu Tuiloma

NC

18:44

2

Aisima Sola

CCP

19:01

3

Tulipe Tofilau

LC

20:11

4

800m

Silia Alama

NC

2:55:35

1

Paese

NC

2:56:22

2

Siai

NC

3:05:12

3

Tulipe Tofilau

LC

3:10:06

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

4x100m Relay

Leifiifi College

LC

54:39

1

Falealili College

FAC

56:84

2

Anoamaa College

ANC

56:93

3

Samoa College

SC

57:75

4

Tuasivi College

TC

5

Church College Vaiola

CCV

6

4x400m Relay

Leulumoega Fou College

LFC

4:37:63

1

Nuuausala College

NC

4:43:47

2

Falealili College

FAC

5:01:78

3

Leifiifi College

LC

5:10:19

4

Aana 2 College

AN2C

5

Papauta Girls College

PGC

6

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

(METERS)

PLC

Discus

Emma Liuaana

CCP

28.27 (NR)

1

Soonavau

FAC

27.39

2

Kolotita

CC

25.43

3

Dionne Iosefa

LFC

25.05

4

Javelin

Naomi Toomaga

PGC

29.90 (NR)

1

Pamata Luao

SMC

29.80

2

Sally

CCV

29.00

3

Virginia Iona

LFC

27.50

4

Shotput

Naumati

ANC

9.29

1

Moe M

CC

9.03

2

Sinatalivale

CCV

8.94

3

Emma

CCP

8.85

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

Long Jump

Lemalie

A1SS

4.40

1

Nulufetau Utu

SC

4.30

2

Mana

TC

4.20

3

Litia

CCP

4.10

4

Triple Jump

Yezenia Tea

CCP

9.05 (R)

1

Easter Ioane

LFC

9.00

2

Litia Samotu

CCP

8.95

3

Talitiga Kaisara

MFC

8.68

4

High Jump

Iulia

PLC

1.45

1

Litia Samotu

CCP

1.39

2

Genevieve

SMC

1.31

3

Potosina Lagalaga

NC

1.29

4

 

JUNIOR BOYS

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

400mH

Robert Sio

CCP

1:00:93

1

Lafoga Pupula

MFC

1:02:56

2

Puleitu Etisone

NC

1:02:07

3

Rongo Malaki

LFC

1:03:14

4

200m

Junior Palamo

LC

23:70 (NR)

1

Jebson Sililo

LFC

24:09

2

Luatimu Samau

VC

24:16

3

Mathew

AN2C

24:65

4

1500m

Leo Te’o

NC

4:42:28 (NR)

1

Alesana Mautu

LFC

4:53:94

2

Ringo Malaki

LFC

5:01:78

3

William Brown

LC

5:03:53

4

100m

Junior Palamo

LC

11:38

1

Luatimu Samau

VC

11:39

2

Aiavao

LLC

11:88

3

Shawn D

RLS

11:90

4

400m

Jebson Sililo

LFC

55:38

1

Emani Peniamina

NC

55:40

2

Sakaria Faaiuaso

LC

55:49

3

Tautafa

PLC

57:58

4

100mH

Junior Palamo

LC

14:11

1

John Ane

RLS

14:14

2

Lafoga Pupula

MFC

14:35

3

Siave Seti

LFC

15:21

4

800m

Leo Te’o

NC

2:12:84 (NR)

1

Tinai

AN2C

2:15:91

2

Alesana Mautu

LFC

2:16:12

3

Sipolosi Ripley

MFC

2:18:02

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

4x100m Relay

CCP

46:72

1

LC

46:75

2

NC

47:47

3

ANC

47:59

4

PLC

5

PAC

6

4x400m Relay

NC

3:48:33

1

LFC

3:51:45

2

AN2C

3:57:66

3

SC

3:59:22

4

MFC

5

ANC

6

Discus

Anthony

NC

34.43

1

Michael

PVI

31.97

2

Monte Liligi

MFC

31.12

3

Schoen

PAC

30.91

4

Javelin

Ray Tufuga

NC

52.60 (NR)

1

Aundrie Vitale

LFC

44.10

2

Naila

LFSS

40.70

3

Aloese

AN2C

38.70

4

Shotput

Taauso Mika

CCP

13.36

1

Talitonu

SFSS

11.4

2

Johnny Enny

LFC

11.31

3

Rudy

ANC

11.29

4

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

PLC

Long Jump

Nasir

SJC

5.84 (NR)

1

Chico Misimoa

LFC

5.46

2

David Eteuati

MFC

5.21

3

Laoso

AN2C

5.20

4

Triple Jump

Chico Misimoa

LFC

11.57 (NR)

1

Robert Sio

CCP

11.53

2

Daniel Amerika

NC

10.98

3

Bernie

PAC

10.77

4

High Jump

Tito

PAC

1.72

1

Akanaua

SJC

1.62

2

Goddon

MFC

1.59

3

Mahony

MFC

1.56

4

 

INTERMEDIATE BOYS

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

400mH

Iakopo

LFSS

58:96

1

Tivoli Penehuro

LC

59:09

2

Viliamu Leua

LC

59:25

3

Opeta Taavili

MFC

1:00:51

4

200m

Mathew

PAC

23:22 (NR)

1

Faapo Aiono

NC

23:24

2

Taumaoe Nuufesa

LC

23:72

3

Pati Tuilaepa

SC

23:81

4

1500m

Alfred Nimarota

MFC

4:44:87

1

Faaiva Seuteva

LFC

4:53:81

2

Siaosi

AN2C

4:56:43

3

Jeffrey Kitiona

MFC

4:59:89

4

100m

Mathew

PAC

11:28 (NR)

1

Taumaoe Nuufesa

LC

11:33

2

Lulu Isopo

SJC

11:55

3

Ausage Ausage

LFC

11:60

4

400m

Laaloi Leilua

SJC

53:13

1

Iakopo

LFSS

53:22

2

Shane

LFSS

54:75

3

Viliamu Leua

LC

55:07

4

100mH

Saito Paletasala

SJC

14:88

1

Mikaele Tapili

SJC

14:89

2

Ausage Ausage

LFC

15:00

3

TJ Talaia

SC

16:13

4

800m

Junior Alo

NC

2:09:64

1

Alfred Nimarota

MFC

2:13:49

2

Malolefua Posini

LC

2:14:62

3

Pao Lauama

LFC

2:16:05

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

4x100m Relay

SJC

44:41 (NR)

1

LC

44:53

2

SC

44:84

3

LFC

46:22

4

CCV

5

FAC

6

4x400m Relay

LFC

3:40:72

1

LC

3:43:63

2

NC

3:47:56

3

LFSS

3:49:23

4

MFC

5

AN2C

6

Discus

Paulo Stencil

RLS

39.11 (NR)

1

Tyrone Taleni

CCV

36.15

2

Nicholas

SJC

32.06

3

William Keneti

CC

31.81

4

Javelin

Siaki Tui

LFC

50.10

1

Enosa

CCV

49.40

2

Shasta Tui

FC

48.90

3

Rommel Phillip

LC

46.40

4

Shotput

Gataivai

NC

12.97

1

Mateo

DBTC

12.92

2

Tusi

SJC

12.83

3

Sila

SC

12.06

4

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

PLC

Long Jump

Faalelegalupe Ionia

VC

6.15 (NR)

1

Ualesi Tualima

VC

6.08

2

Faalogoifo Sila

NC

5.95

3

Albert Vosarogo

CCP

5.92

4

Triple Jump

Albert Vosarogo

CCP

12.87 (NR)

1

Taya

CCV

12.53

2

Jason Felise

VC

12.32

3

Mikaele Tapili

SJC

12.13

4

High Jump

GusTalaivao

CCP

1.90 (NR)

1

Nanufuilelei

CCP

1.82

2

Tyrine Taleni

CCV

1.78

3

Visesio Filiata

CCV

1.73

4

 

SENIOR BOYS

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

400mH

Epati Levasa

AC

57:59

1

Moe Iafeta

LFC

58:72

2

Solo Palenapa

LFC

59:18

3

Iosefa Ofoia

LC

59:20

4

200m

Fetalaiga Apulu

LFC

22:53

1

Eseroma Lewers

AC

22:75

2

John Vailepa

NC

23:28

3

Amate Solomona

LC

23:38

4

1500m

Tini Lapaalii

LFC

4:28:80 (NR)

1

Joseph Ulberg

MFC

4:34:72

2

Talalelei Manga

CC

4:37:09

3

Kuatemane

LFC

4:47:79

4

100m

Taimua Malielegaoi

NC

11:19

1

Eseroma Lewers

AC

11:30

2

Fetalaiga Apulu

LFC

11:31

3

Esau Taituamate

LC

11:41

4

400m

Faafouina Loau

SJC

52:61

1

Hugo Nun Yan

LC

52:63

2

Titiatu Fiaalii

SJC

53:41

3

Alosina

CCV

55:46

4

100mH

Pesefea Uluai

NC

15:06

1

Billyway Ena

LFC

15:23

2

Paul Baker

LC

15:41

3

Esau Taituamate

LC

15:87

4

800m

Tini Lapaalii

LFC

2:07:25

1

Talalelei Mauga

CC

2:07:28

2

Kuatemane

LFC

2:11:68

3

Anton

TC

2:11:74

4

 

EVENT

NAME

SCH

TIME

PLC

4x100m Relay

NC

43:70 (NR)

1

SJC

44:53

2

CCV

45:95

3

LC

45:38

4

PAC

5

MFC

6

4x400m Relay

SJC

3:33:94

1

LC

3:34:39

2

LFC

3:38:65

3

FAC

3:50:18

4

MFC

5

CCV

6

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

PLC

Discus

Tia

CCV

38.62

1

Tauivi

CCV

38.49

2

Taafaga

CCP

38.00

3

Mariota

SFSS

36.74

4

Javelin

Uati Resi

DBTC

53.15

1

Faataui Toelau

LFC

47.68

2

Aukusitino Rimoni

CC

44.30

3

Ben Tuatagaloa

CCP

43.10

4

Shotput

John Vailepa

NC

15.71 (NR)

1

Ben Tuatagaloa

CCP

14.24

2

Christopher

AN2C

13.38

3

Ricky Sione

AC

13.01

4

 

EVENT

NAME

SCH

DISTANCE

PLC

Long Jump

Ioane Ioane

SJC

6.10

1

Stewart Lia

SJC

6.01

2

Kuresa F

RLS

6.00

3

Rudolf Lafai

MFC

5.94

4

Triple Jump

Satala Faasisila

LC

12.41

1

Stewart Lia

SJC

12.04

2

OJ

CCV

11.96

3

Seti Apisolia

NC

11.77

4

High Jump

Faafouina Tuaivaiti

CCP

1.88(NR)

1

John Sanonu

CCP

1.81

2

Satala Faasisila

LC

1.79

3

Lopeti Peti

MFC

1.73

4